NEUVĚŘITELNÉ PŘÍBĚHY, KTERÉ SI lidé chtějí pamatovat

POMNÍKY PSÍCH
HRDINŮ

POMNÍKY PSÍCH HRDINŮ

Na celém světě je mnoho pověstí a příběhů o psech, které vám vyrazí dech. Tito psi mají své pomníky, protože byli mimořádní. Nejčastěji mají pomníky psi, kteří zachraňovali životy, riskovali své životy, nebo tragicky zahynuli. Jedním z dalších důvodu, proč vznikaly pomníčky psů, byla jejich neuvěřitelná oddanost. Tito psi si zasloužili pozornost místní komunity, protože jejich příběhy byly dojemné a často projevovali věrnost, která byla nad lidské chápání. 

pSI, KTEŘÍ ZACHRAŇOVALI ŽIVOT
ZÁCHRANÁŘI

BALTO (New York – USA)

Tento pes zachránil v roce 1925 obyvatele města Nome před šířením nákazy záškrtu. Včas jim přinesl vakcínu, kterou lodí, ani letadlem nebylo možné v náročném terénu na Aljašce doručit. Byl to saňový pes plemene sibiřský husky. Vzdoroval vánicí i obrovským mrazům, ale hlavně dokázal najít správnou cestu na náročné trase až do cíle. Tento hrdina si zasloužil pomník, který je v Central Parku.

Psí hrob - pes Arco
ARCO (Praha – ČESKÁ REPUBLIKA)

Arco byl policejní, oddaný pes, který zahynul při výkonu služby v roce 1931 v Koterově. Stal se obětí střelce. Jeho intuice byla správná, když první rozkaz svého psovoda nesplnil. Strážmistr Tauber byl však neústupný a Arco se nakonec rozkazu podřídil. Vydali se společně nahoru po schodech, což se jim stalo osudným. Pomník Arca stojí na nádvoří policejního muzea v Praze.

Psí hrob - Sallie

SALLIE (Pennsylvania – USA)

Její socha je umístěná v národním vojenském parku v Gettysburgu. Sallie doprovázela vojáky v průběhu téměř celé americké občanské války. U bitvy v Gettysburgu se však ztratila. Vojáci si mysleli, že zahynula, ale o několik dní později byla nalezena, jak hlídala zraněné a mrtvé vojáky. U jiné bitvy byla zasažena do krku, kulku se nepodařilo odstranit, ale přesto Sallie dál žila a pokračovala s vojáky. Zabitá byla až 6. 2. 1865 v bitvě u Hatcher’s Run ve Virginii při těžké palbě. Vojáci neváhávali a na místě jí pohřbili, i když byli v těžké situaci. Sallie byla pro vojáky, kteří zažívali těžké chvíle i terapeutickým psem, její rasa byla pravděpodobně americký stafordšírský teriér. 

Psí hrob - Leo

LEO (Pančevo – SRBSKO)

Leo byl jezevčík, který zachránil mladou dívku, ale sám za to zaplatil svým životem. Když 10-ti letá dívka šla domů ze školy, vrhl se na ní velký pes (pravděpodobně BullMastiff), srazil jí k zemi a dál útočil. Leo okamžitě začal štěkat a přiběhl na pomoc. Začal psa, který útočil na dívku kousat, čímž ho vyrušil a pes dívku pustil. Bohužel byl po útoku velmi zraněný, a i když se ho snažili veterináři zachránit, svým zraněním nakonec podlehl. Leo zaplatil svým životem, ale občané Pančeva na něho nikdy nezapomenou.

Psí pomník Lajka

LAJKA (Moskva- RUSKO)

Lajku zná každý jako prvního psa ve vesmírů. Málokdo se však zamyslí nad tím, jak to s ní vlastně bylo. Lajka byla odchycena jakou pouliční kříženec. Tito psi byli odolní a zvyklí na tvrdé podmínky. A přesně takové potřebovali pro výcvik. Nikdy nebylo v plánu, že by se Lajka vrátila zpátky na zem. Přístroj ve kterém letěla k tomu ani nebyl vybaven, neměl návratový modul. Její smrt však nastala dříve, než očekávali. Nakonec zemřela asi 5-7 hodin po odstartování Sputnika 2, které se konalo 3. 11. 1957. Nakonec zemřela kvůli technické chybě na přehřátí a stres. Byla však důkazem, že živý tvor dokáže přežít cestu do vesmíru. Pomník, který si zasloužila byl zhotoven poměrně nedávno, v roce 2008.

pSI S NESKUTEČNOU ODDANOSTÍ

ODDANÍ
Pomník pro psa Bobby
BOBBY (Edinburgh – SKOTSKO)

Skye teriér je rasa psa, která je specifická svou oddaností. Tento pes se však vracel k hrobu svého pána, strážníka Johna Graye (některé pověsti říkají, že se vracel do kavárny, kde se svým majitelem trávil mnoho času)  až do své smrti, dlouhých 14 let. Na motivy příběhu bylo natočeno několik filmů. V roce 1961 film “Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog” a v roce 2005 film “Nejlepší přítel” (Greyfriars Bobby).

Pomníček psa - Dzok pes

DŻOK (Kraków – POLSKO)

Pes Dżok byl kříženec, který čekal na svého pána na stejném místě celý 1 rok. Jeho majitel, ale zemřel náhle na infarkt a tak se společného návratu Dżok nedočkal. Pejsek nechtěl opustit místo, kde se svým pánem naposledy viděl. Místní si toho všimli a tak se o něho starali a krmili ho. Je to nejznámější psí pomník v Polsku.

Psí pomník - Hachiko

HACHIKO (Tokio – JAPONSKO)

Pravděpodobně nejznámější psí pomník na světě se nachází v Japonsku. Tento příběh byl několikrát zfilmovaný a je velice dojemný.
Hačikó – příběh psa, natočený v roce 2009. Hačiko přilnul ke svému majiteli velice silně. Každé ráno ho doprovázel cestou do práce na vlak a vždy čekal až se profesor vrátí, aby ho přivítal. Jednoho dne však profesor v práci zemřel a Hačiko čekal marně. I přes veškeré snahy příbuzných se Hačiko stále vracel na nádraží a čekal na svého pána neuvěřitelných 8 let. Tato oddanost je pravděpodobně dána i rasou pejska, kterou Hačiko byl – Akita Inu.

Psí hrobeček - Bobbie

BOBBIE (Silverton – USA)

Bobbie byla kříženec anglického ovčáka a dlouhosrsté kolie. Její příběh byl obdivuhodný. Procestovala půl Ameriky, aby se vrátila domů ke své rodině. Když byla rodina na návštěvě v Indianě, Bobbie napadli cizí psi. Bobbie utekla a ani po dlouhém hledání jí nenalezli. S těžkým srdcem se vrátili domů, do Oregonu. Tento skutečný příběh zasáhl všechny, kteří o něm slyšeli. Dokonce se ozvali lidé, kteří Bobbie poskytli občasný azyl a nakrmili jí při své cestě domů. Díky tomu byla zmapovaná její obdivuhodná cesta domů. Boobie hledala vůní své rodiny. Byla například na všech čerpacích stanicích, kde tankovali její majitelé. Po dlouhých 6 měsících se objevila zpátky doma v Silvertonu. Bylo to pro všechny obrovské překvapení. Bobbie musela ujít kolem 4200 km. Radost rodiny byla opravdu ohromná.  

Psí pomníček Patsy Ann
PATSY ANN (Aljaška – USA)

Patsy Ann byla od narození hluchá, celá bílá, rasy Bulteriér. Majitelem pejska byl místní zubař, ale Patsy nechtěla žít v domě. Rozhodla se potulovat kolem přístavu Juneau. Její zvláštností bylo, že cítila přijíždějící loď mnohem dříve, než byla viditelná. A tak místní vždy dopředu věděli, že se blíží loď. Přivítala vždy každou přijíždějící loď, která zakotvila v Juneau.

Použité zdroje:
Balto: SEEMAN, Corey. Flickr.com [online]. 2017. Dostupné z: flickr.com
Arco: Dostupné z: praskiefascynacje.blogspot.com
Bobby: TRILLO, Vanessa. Flickr.com [online]. 2014. Dostupné z: flickr.com
Dżok: WIZZARD, 2006 Dostupné z: Wikipedia.pl
Hachiko: GORALNICK, Jared. Flickr.com [online]. 2009. Dostupné z: flickr.com
Sallie: Einar E Kvaran, 1996 Dostupné z: Wikipedia.org
Bobbie: SunCat. Flickr.com [online]. 2009. Dostupné z: flickr.com
Leo: VALE 83 Flickr.com [online]. 2017. Dostupné z: flickr.com
Patsy Ann: Hannah E Flickr.com [online]. 2011. Dostupné z: flickr.com
Lajka: LAJKA Ac , 2012 Dostupné z: Wikipedia.org